Istnieje wiele powodów, dla których usunięcie kuchenki mikrofalowej z kuchni jest podstawową decyzją osoby dbającej o zdrowie swoje i innych.

W 1991 r. Dr. Hans Hertel zwolniony z jednej z wielkich szwajcarskich firm żywnościowych za kwestionowanie pewnych procesów przetwarzania, którym była poddawana żywność i Dr. Blanc przeprowadzili szeroko zakrojone badania nad oddziaływaniem żywności podgrzewanej w kuchenkach mikrofalowych na ludzki organizm. Z badań wynikało jednoznacznie, że posiłki podgrzewane w mikrofali mogą być szkodliwe dla zdrowia, w odróżnieniu od posiłków podgrzewanych tradycyjnie. W czasie badań wolontariusze, którzy przystąpili do eksperymentu otrzymywali w przedziałach czasu od 2 do 5 dni na pusty żołądek następujące kombinacje pożywienia na pusty żołądek: surowe mleko, mleko gotowane tradycyjnie, mleko pasteryzowane, surowe mleko podgrzane w kuchence mikrofalowej, surowe warzywa z farmy organicznej, te same warzywa gotowane tradycyjnie, te same warzywa zamrożone i odmrożone w mikrofalówce, te same warzywa gotowane w mikrofalówce. Od każdego z uczestników pobierano krew bezpośrednio przed jedzeniem i w określonych odstępach czasu po spożyciu wyżej wymienionych pokarmów. Badania u wolontariuszy spożywających jedzenie podgrzewane w mikrofali wykazały spadek wskaźników hemoglobiny i dobrego cholesterolu w zestawieniu ze złym cholesterolem.
Okazało się też, że poziom erytrocytów, hematokrytów i leukocytów w krwi po spożyciu pokarmu poddanego działaniu mikrofal był poniżej normy. Najbardziej wyraźny był spadek liczebności białych krwinek bezpośrednio po spożyciu pożywienia podgrzanego w mikrofali.

Przemysł produkujący kuchenki mikrofalowe gwałtownie zareagował na opublikowanie badań Dr. Hertela i Dr. Blanca. Szwajcarskie Stowarzyszenie Sprzedawców Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego spowodowało, że przewodniczący sądu w Szwajcarii wydał zakaz publikacji na Dr. Hertela i Dr. Blanca. W marcu 1993 r. Hertel został uznany winnym szkodzeniu sprawie handlu i nałożono na niego zakaz publikacji dokładnych wyników jego badań. Dr. Hertel nie poddał się tej decyzji i złożył apelację. W 1998 r. sąd w Strasburgu oddalił zarzuty wobec niego i nakazał Szwajcarii wypłacenie mu odszkodowania.

Są jeszcze inne dowody szkodliwości działania mikrofali na substancje organiczne.
Przytoczę znany w Ameryce przypadek śmierci pacjentki, której podano w ramach transfuzji podgrzaną w mikrofalówce krew. Tragiczne w skutkach wydarzenie doskonale oddaje, co potrafi zrobić z biologiczną substancją to urządzenie. Nie tylko podgrzewa, ale zmienia strukturę, o czym powinna wiedzieć każda matka!!! Media bowiem szczególnie mocno zachęcają mamy do przyrządzania swoim pociechom dań w mikrofali. Nawet w szpitalach dziecięcych kuchenka mikrofalowa często jest jedynym sprzętem służącym rodzicom do podgrzewania posiłków!

W grudniu 1989 r. brytyjscy naukowcy w opublikowanym w prestiżowym piśmie brytyjskim Lancet artykule opisali wyniki badań nad zmianami pokarmów dla niemowląt podgrzewanych w kuchence mikrofalowej. Według tych badań, aminokwas o nazwie L-Prolina zawarty w pokarmie może w wyniku działania promieniowania mikrofalowego przybrać postać izomerów o właściwościach toksycznych dla układu nerwowego i nerek.

Ogrzewanie butelki w mikrofalówce wywołuje bowiem pewne zmiany w mleku. W mieszankach dla dzieci może to być strata pewnych witamin. W mleku odciągniętym z piersi matki zniszczeniu ulegają niektóre jego właściwości ochronne. Nie dość, że coraz większa liczba dzieci nie jest karmiona piersią, to do tego zdane są one na podrobione mleko i żywność dla dzieci, wykazujące podwyższoną toksyczność tuż po opuszczeniu mikrofalówki.

To tak dla wygody i zdrowia, przytakujemy, i z uporem maniaków wprowadzamy zmiany. Zyskujemy kilka minut, a tracimy to, co najcenniejsze – zdrowie.

Oto i wnioski naukowców na temat zniszczeń, jakie powoduje „mikrofalowa” żywność, do których doszli, analizując wiele, niezależnie od siebie prowadzonych badań:

  • zaburzenia pamięci, koncentracji, niestabilność emocjonalna, spadek inteligencji;
  • obniżenie jakości trawienia i spadek wydajności systemu immunologicznego przez zmiany, jakie zachodzą w limfie i osoczu krwi;
  • wzrost obecności we krwi komórek rakowych;
  • nadanie minerałom zawartym w warzywach formy wolnych rodników;
  • wzrost nowotworów żołądka i jelit;
  • redukcja witamin i pozostałych składników odżywczych i zamiana ich w postać nieprzyswajalną lub o małej wartości odżywczej;
  • niszczenie enzymów i co za tym idzie zaleganie w jelitach pokarmu, przez co zwiększa się stopień ogólnego zatrucia.

Z punktu widzenia dietetyki energetycznej takie jedzenie jest pozbawione energii życiowej, czyli równie dobrze moglibyśmy zjeść gazetę, którą Państwo czytają, gdyż zarówno ona, jak i potrawa z mikrofali, jest tak samo wartościowa dla naszego organizmu.

Skoro istnieje tak wiele przesłanek wskazujących, że działanie mikrofalami na żywność może ją niszczyć dużo bardziej niż tradycyjne sposoby ogrzewania, czy nie byłoby rozsądne przeprowadzenie dokładnych badań na ludziach, aby określić, czy ciągłe spożywanie pokarmów przygotowywanych w kuchenkach mikrofalowych, które tak często ma miejsce, jest w stanie znacząco zaszkodzić naszemu zdrowiu? Niestety, jak na razie nie planuje się dalszych badań w tej dziedzinie.

Anna Grzechowiak
Na podstawie materiałów z internetu oraz Nexusa