W jaki sposób my, kobiety, możemy odnaleźć najlepszą drogę do osiągnięcia wspaniałej formy fizycznej i znakomitego samopoczucia? Trzeba zrozumieć podstawy funkcjonowania naszego organizmu i traktować własne ciało holistycznie. Dobre zdrowie wymaga współdziałania rozmaitych czynników, które w połączeniu wspierają rozwój ciała i umysłu. Złożone układy rozrodcze, nieustannie zmieniająca się równowaga hormonów, przeżyte lata, emocje wymagają diety pełnej różnorodnych składników odżywczych. Aby właściwie je dopasować musimy nauczyć się obserwować własny organizm i stopniowo dokonywać odpowiednich korekt. Np. po 40 roku życia należy bardzo ostrożnie stosować w kuchni smak ostry, pikantny. Powoduje on wewnętrzne rozgrzanie i utratę cennych płynów, które łagodzą uderzenia gorąca, nawilżają skórą, powodują lepszą pracę stawów i spokojny sen. Przyprawiamy wówczas dania ziołami trawiennymi, ale unikamy chili, imbiru, pieprzu czy kardamonu. Wiedza o znaczeniu smaków pozwala dokładnie dobrać jadłospis do swojej osoby.

Jeżeli chcesz pogłębić informacje o zdrowym odżywianiu zapraszam na kursy, które odbywają się na Kołłątaja 23/1 w Szczecinie:


1) 11.05 – Podstawowy kurs gotowania według 5 przemian – dla osób pragnących poznać podstawowe zasady naturalnego gotowania, znaczenie smaków, zasady układania jadłospisów dla osób w różnych stanach zdrowotnych i rolę energii pożywienia.

sobota godz. 9-14, wstęp 170 zł (w cenę kursu wliczone są materiały oraz degustacja przyrządzonych dań)

20.05 – Naturalna kuchnia dla kobiet – na co szczególnie mają zwrócić uwagę dojrzałe Panie? Co jeść, pić i suplementować, aby spokojnie przejść przez okres rozrodczy i menopauzalny? Co zwiększa ryzyko osteoporozy? Co wzmacnia kości? Jak dbać o zdrowy wygląd? O tym opowiem na wykładzie, zapraszam 🙂

poniedziałek godz. 17:30 – 19:30; wstęp 60 zł

2) 8.05 Zioła majowe – Spotkania zielarskie Reginy Łuski zielarki, fitoterapeutki – W maju jak w raju, wszystko kwitnie, wszystko pachnie. Warto wiedzieć czego można użyć, żeby wzbogacić nasz jadłospis, co może pojawić się na naszym talerzu. Watro nasze bukiety majowe zasuszyć i użyć później jako lekarstwa na przeziębienie, a nawet na poważniejsze problemy. Taki majowy bukiet sobie obejrzymy, powąchamy i omówimy.

środa ; godz. 17:30-19:30; wstęp 60 zł

25.05 – Praktyczny warsztat ziołowy Reginy Łuski – zrobimy dobry, naturalny krem z filtrem, żeby nas słoneczko nie przypiekło, i preparat, który odstraszy od nas komary i kleszcze. Każdy uczestnik zrobi sobie krem z filtrem naturalnym – 50 ml, oraz repelent przeciw kleszczom i komarom- 2 x 50 ml.

sobota 9-13, wstęp 130 zł

3) Zapraszam również na warsztat wyjazdowy, zostały ostatnie miejsca:

Lato z Przemianą w Silnej Nowej 24-30.06

Na wszystkie obowiązują zapisy – ilość miejsc ograniczona 

 

Pesto z podagrycznika (do zerwania w każdym parku, ogrodzie)

Składniki:
1/2 kubka słonecznika łuskanego, garść świeżego podagrycznika, oliwa z oliwek w takiej ilości, by dobrze było miksować, 3 suszone pomidory z zalewy, 1-2 ząbki czosnku, sok z cytryny, sól do smaku

Przygotowanie:
Słonecznik miksujemy w blenderze. Dodajemy do niego posiekany podagrycznik i pozostałe składniki. Całość miksujemy na jednolitą pastę. W razie potrzeby dolewamy odrobinę wody. Idealnie smakuje z dobrym makaronem, oliwkami i pomidorkami koktajlowymi.

Smacznego 🙂