Gdy jesteś zdrowy, możesz prawdziwie cieszyć się życiem. Dobry stan zdrowia oznacza stały i wysoki poziom energii, równowagę emocjonalną, jasność umysłu, odporność na choroby zakaźne, umiejętność obrony przed chorobami cywilizacyjnymi, co w rezultacie prowadzi do spowolnienia procesu starzenia i długiego życia. W swym najgłębszym wymiarze zdrowie nie jest po prostu brakiem bólu czy cierpienia, ale radością życia, rzeczywistym poczuciem, co to znaczy mieć zdrowe ciało, które umożliwia korzystanie z wielu przyjemności tego świata. Wiele chorób możesz wyeliminować bez uciekania się do leków czy leczenia operacyjnego, jeśli będziesz stosować w swojej diecie naturalne pożywienie właściwe dla siebie, będziesz ćwiczyć, żyć w zdrowym środowisku i jeśli zmienisz dawne nawyki i zachowania, które rodzą stres i napięcia.

Jak to zrobić?  Zacznij od ustalenia prawidłowego sposób odżywiania dopasowanego do  wszystkie aspektów Twojego życia. Naturalne pożywienie nie jest wszędzie jednakowe i zależy od warunków środowiska, od czynników osobowych, od stanu zdrowia i potrzeb osobistych. Przy wyborze własnej diety kieruj się klimatem, w którym żyjesz, porą roku, temperaturą i pogodą w danym dniu. Weź pod uwagę swój wiek, płeć, a także aktywność fizyczną. Zachowanie takie było typowe dla tradycyjnych społeczności, żyjących w symbiozie z ziemią i naturą. Ludy te przyjmowały zdrowe wzorce odżywiania niejako automatycznie, instynktownie, natomiast my musimy się tego nauczyć na nowo. Niezmiernie ważne jest przy tym pozbycie się obaw i poczucia winy przy doborze sposobu odżywiania oraz zachowanie w pewnym stopniu elastyczności. Jeżeli będziesz stosować w Swoim życiu podstawowe zasady dotyczące odżywiania przynajmniej w 80%, możesz być spokojny, że Twój organizm poradzi sobie z pewnymi niedociągnięciami, które czasami mogą wystąpić, ponieważ jego witalność będzie o wiele wyższa niż u osób odżywiających się standardowo. Wówczas nawet wizyta w cukierni, świąteczne łasuchowanie, czy wakacyjne jedzenie na wyjazdach nie są w stanie popsuć tego, co wypracowałeś na co dzień .

Pomimo wielu czynników, które należy brać pod uwagę przy ustalaniu diety, pewne zasady są niezmienne. Musisz  spożywać produkty świeże, naturalne, prawdziwe i hodowane w sposób ekologiczny. Twoje jedzenie powinno być bogate w czystą energię życiową tak niezbędną dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Jeżeli jesz pożywienie, które jest pełne życia, sam odczuwasz pełnię. W zdrowej kuchni nie używaj zamrażarek, puszek, konserw, pożywienia sztucznego, z konserwantami, gotowego z torebek i innych nienaturalnych wynalazków. Zasada ta powinna być szczególnie przestrzegana w stosunku do dzieci i osób chorych. Dowiedzione jest również, że żywność z upraw i hodowli biodynamicznych nie tylko posiada najwyższą zawartość składników odżywczych, lecz także ma smak i zapach znacznie lepszy niż ta z upraw i hodowli na skalę przemysłową. Coraz więcej osób wykazuje się inicjatywą w zdobywaniu takich właśnie produktów. Całe rodziny organizują sobie weekendowe wyjazdy do gospodarstw agroturystycznych, gdzie mogą zaopatrzyć się w ekologiczne warzywa,  nabiał, owoce. Na pewno i w Twojej okolicy znajdują się takie miejsca, które warto odkryć. Rozejrzyj się po okolicy !

Do bardzo ważnych zasad należy również spożywanie jedzenia w formie, w jakiej występuje ono w naturze. Oznacza to, że powinieneś konsumować produkty ze wszystkimi jadalnymi częściami, tzn. zboża z otrębami i kiełkami, owoce ze skórką, warzywa korzeniowe z natką. Produkty spożywcze w całości dostarczają wszelkich niezbędnych składników odżywczych, jak też zawartej w nich życiowej energii. Zupełnie pozbawione sensu, a nawet szkodliwe jest jadanie potraw z białej mąki, białego ryżu,  a potem zapychanie się otrębami.

Żeby pozostać w zgodzie z naturalnym środowiskiem spożywaj żywność występującą w danej porze roku. Na przedwiośniu – dużo warzyw kiszonych i kiełków, wiosną z kolei dużo warzyw zielonych rosnących o tej porze roku. W lecie i jesienią w centrum Twojej diety powinny się znaleźć świeże warzywa i owoce, a zimą pełne zboża i warzywa strączkowe. Większość ludzi przez lata tak się właśnie odżywiała. Jednakże wraz z pojawieniem się przemysłu przetwórczego powstały chłodnie, a także rozwinął się transport na skalę światową. Z tego powodu możesz jeść truskawki w grudniu i cytrusy w północnej Europie. Odwracasz też ów naturalny porządek, gdy stosujesz diety zalecające spożywanie dużej ilości owoców i warzyw zimą lub gotowanych i słonych posiłków latem, np. dieta surówkowa zimą i dieta białkowa latem. Jest to sprzeczne z naturą, dlatego zimą możesz marznąć, zaś latem będziesz chorowity i osłabiony. Dlatego nie myśl już o żadnej diecie, tylko o powrocie do równowagi i stabilizacji. Zaopatrując się w produkty dbaj o to, aby ich zbiór odbywał się w pobliżu miejsca naszego zamieszkania, ponieważ nie tracą wtedy swych wartości w czasie transportu. Zapoznaj się również z tradycyjnymi potrawami spożywanymi przez Twoich przodków i staraj się włączać je do swojego menu. Większość z nich bowiem oparta jest na naturalnej, zdrowej tradycji żywieniowej.

Jeżeli spożywasz produkty gotowane, to najlepiej na kuchni gazowej. Chodzi tutaj o rodzaj energii dostarczanej pokarmom. Jeżeli masz kuchenkę gazową lub indukcyjną, trudno. Pozostaje Ci zwracać większą uwagę na czas gotowania i przyprawy, aby Twoje potrawy nie były pozbawione elementu Ognia. Zabroniona jest tylko kuchnia mikrofalowa, która wydziela promieniowanie o bardzo wysokiej częstotliwości niszczące struktury życiowe pokarmów, a więc i Twoje.

Latem  organizm wymaga dostarczania wraz z pożywieniem większej ilości pokarmów  odświeżających i ochładzających.  Upał i silne pocenie szkodzą sercu. Dlatego właściwe jest spożywanie lekkich zup krótko gotowanych tylko na wywarach warzywnych i dodawanie dopiero na końcu łyżki masła klarowanego lub oleju tłoczonego na zimno. Nie należy też nadużywać soli, która zatrzymuje wodę w organizmie i nie jest wskazana w chorobach układu krążenia i nerek. Dania doprawiaj oryginalnym sosem sojowym shoyu (bez drożdży) oraz dużą ilością przypraw, np. estragon nadaje potrawom słony smak.

Podstawę Twojego jadłospisu powinny stanowić warzywa i owoce oraz zboża, fasolki, oleje, kiełki, orzechy, nasiona i zioła. Jedz mniej białka pochodzenia zwierzęcego, które nadmiernie zakwasza nasz organizm. Objawy zakwaszenia to: uczucie stałego zmęczenia, bóle głowy, apatia, ziemista cera, zmiany skórne, zmarszczki, zaparcia i zaburzenia przemiany materii. W warzywach i owocach jest bogactwo witamin i związków mineralnych, które utrzymują równowagę kwasowo- zasadową w organizmie.  Owoce sezonowe najlepiej spożywaj jako osobny posiłek. Możesz również w okresie lata pokusić się o jednodniowe posty owocowe, np. w każdy piątek przez cały dzień spożywasz tylko świeże owoce. Dzięki temu łagodnie przejdziesz kolejne pory roku.

Anna Grzechowiak www.grzechotka-dieta.pl