Wkrótce jesień, a w mediach mnóstwo reklam produktów na infekcje, kaszelek, katarek, biegunkę, zgagę itp. Wszystkie te specyfiki mają działanie tylko objawowe, o skutkach ubocznych nie wspomnę. Podchodząc do życia odpowiedzialnie zawsze leczymy przyczyny, nie objawy choroby. Według medycyny chińskiej odporność zaczyna się w układzie pokarmowym. To, jak trawimy, wchłaniamy i wydalamy rzutuje na prawidłową pracę pozostałych organów. Wzmocnij trawienie, to wzmocnisz cały organizm. Posłużą do tego gotowane posiłki, odżywcze zupy, naturalne przyprawy, jesienne owoce, fasolki, zboża, a także tygodniowe JESIENNE OCZYSZCZANIE ORGANIZMU. Dzięki niemu pozbędziemy się zimnej letniej wilgoci (wszak lodów i owoców sobie nie odmawialiśmy:). Nie jest już ono tak intensywne jak wiosną, niemniej bardzo potrzebne. Łatwiej je również wdrożyć w życie, gdyż warzyw wyśmienitej jakości oraz jabłek mamy pod dostatkiem. Szczególnie polecam sok jabłkowy z dodatkiem aronii lub ciemnych działkowych winogron – doskonały przy anemii. 

Zapraszam 10-13 października, wspólnie z Blanką Buttner, na WSPÓLNY WYJAZD DO POBIEROWA połączony ze DIETĄ OCZYSZCZAJĄCĄ, jogą, ćwiczeniami z metody dwupunktowej,medytacją, wspólnym masażem, automasażem twarzy, dobrym nastojem i własną osobowością.

szczegóły:  http://grzechotka-dieta.pl/2019/07/jesien-z-przemiana-i-dieta-zasadowa-2/    

 

Zainteresowanych dietetyką w teorii i praktyce zapraszam na kursy, które odbywają się na Kołłątaja 23/1 w Szczecinie. 

Na wszystkie kursy obowiązują zapisy – ilość miejsc ograniczona 

1) WYKŁAD – 18.9 – OCZYSZCZAJĄCA JESIENNA DIETA ZASADOWA – opowiem, jak posprzątać ciało po lecie, przygotować układ pokarmowy do pracy, oczyścić jelita, unormować wypróżnianie i przygotować się do jesieni.

  18.9.2019 (środa ); godz.17:30 -19:30 wstęp 60 zł

2) Spotkania zielarskie Reginy Łuski zielarki, fitoterapeutki; www.oceanspokoju.pl

 WYKŁAD ZIELARSKI – 25.9- LECZNICZE PRZETWORY Z OWOCÓW I ZIÓŁ JESIENI- jarzębina, czary bez, głóg, tarnina, czeremcha, nawłoć – to tylko kilka cennych sprzymierzeńców w świece ziół, z których warto skorzystać. Przydadzą się zimą. Zapraszam na wykład o tym, jak się z nimi zaprzyjaźnić w spiżarni.

25.9.2019; piątek godz. 17:30-19:30; wstęp 60 zł; 

Na wrześniowe śniadania polecam SAŁATKĘ Z CUKINII   – krótko gotujemy kawałek cukinii, aby nie była za miękka i 3 jajka. Po ostudzeniu  kroimy ją razem ze skórką w kostkę, dodajemy pokrojone jajka, cebulkę, jabłko, kilka śliwek, ogórka marynowanego, natkę pietruszki lub szczypiorek. Całość zalewamy sosem z jogurtu, musztardy, octu jabłkowego, soli i pieprzu. Nie podaję proporcji, bo każda sałatko może być inna, kierujcie się swoim smakiem 🙂

  Smacznego 🙂