Nowy Rok to czas podejmowania decyzji, w tym tych żywieniowych. Proponuję zacząć od tych najprostszych. H.Montakab w „Medycynie chińskiej w praktyce” zaleca:

– Jedz w cichej i przyjemnej atmosferze i skup się na tej czynności. Spożywaj posiłki o tych samych porach, najlepiej w zrównoważonym i rozluźnionym nastroju.

– Nie jedz ani za szybko, ani za wolno. Napełniaj się do mniej więcej trzech czwartych sytości i nie odchodź od stołu ani głodny, ani zbyt pełny.

– Nie jedz, zanim nie strawisz poprzedniego posiłku.

– Podczas posiłków unikaj zimnych napojów, ponieważ ochłodzą Twój Ogień trawienny. Również wystrzegaj się lodowatych potraw.

– Generalnie posiłki powinny być zbilansowane i zawierać pięć smaków: kwaśny, gorzki, słony, ostry i słodki. Uzyskuje się je poprzez dobór przypraw właściwych do pór roku i budowy danej osoby.

– Po posiłkach poświęć kilka minut, żeby posiedzieć w ciszy, zanim wrócisz do pracy lub aktywności. 

Życzę Państwu w Nowym Roku sukcesów w realizacji planów żywieniowych i zdrowotnych 🙂


TRUFLE FASOLOWE – 150 gram fasoli czerwonej, którą należy ugotować (jeżeli używamy fasole z puszki, to potrzebujemy 2 puszki. Fasole należy przelać na sito, dobrze przepłukać wodą, potem przełożyć na patelnię i podgrzewając dodać część z niżej podanych składników: cynamon, kardamon mielony, szczyptę soli),

1 łyżka soku z cytryny, 2 łyżki kakao, garść prażonych , pokruszonych orzechów włoskich, 1 do 2 łyżek miodu lub słodu, suszone morele ,śliwki, pokrojone w cienkie paseczki, 3 łyżki mielonych wiórków kokosowych, ½ łyżeczki cynamonu, 1/3 łyżeczki mielonego kardamonu, 1 łyżeczka mielonej skórki pomarańczy i startego imbiru świeżego.

Fasolę miksujemy, dodajemy resztę składników, mieszamy wszystko dokładnie. Masę można lekko przestudzić, aby potem zrobić z niej małe kuleczki. Kuleczki obtaczamy w kakao lub w wiórkach kokosowych.

Smacznego 🙂