Gdy codziennie spoglądamy w lustro, to co w nim widzimy? Widzimy naszą twarz i często różne na niej zmarszczki, cienie i wszelkie niedoskonałości skóry. Gdy otworzymy usta, możemy obejrzeć język. Najczęściej interesuje nas grubość nalotu, który tworzy się na nim po nocy. Widząc to, co robimy? Defekty na skórze często maskujemy odpowiednimi kosmetykami, a nalot z języka ścieramy przeznaczoną do tego szczoteczką.

Czy choć raz zastanowiliśmy się nad tym co widzimy w lustrze i jaką wiedzę pozyskać dla własnej samodiagnozy?

Twarz jak i wygląd języka dla doświadczonego obserwatora stanowi bardzo cenna informację o stanie zdrowia. Każdy człowiek ma swoją wewnętrzną naturę.

Warsztat Mirosławy Tetzlaff, na który pragnę państwa zaprosić ma następujące cele:

  1. Rozpoznanie swojej wewnętrznej natury
  2. Odczytanie wiadomości, które chce przekazać nam nasze ciało( język, twarz)
  3. Kierunki powrotu do wewnętrznej równowagi

Aby nasze spotkanie wzbogacić i urozmaicić, nie zabraknie na nim oczywiście wzmacniania organizmu przez gotowanie. Tym razem w naszej kuchni gościem szczególnym będzie PAN BULION (i to nie jeden), cudowny , aromatyczny, wzmacniający i pełen mocy. Po prostu niezastąpiony w powrocie do zdrowotnej równowagi. 

Zapraszam na jedyny w Szczecinie gościnny warsztat Mirosławy Tetzlaff, specjalistki dietetyki chińskiej, wyśmienitej kucharki, właścicielki Dyniowej Zagrody (dniowazagroda.pl) na temat DIAGNOZY Z TWARZY I JĘZYKA oraz ZUP MOCY, podczas zajęć część praktyczna połączona z przygotowywaniem i degustacją zup mocy i dań niespodzianek

termin 10.12 (sobota) godz. 9-14 ; miejsce: Kołłątaja 23/1;

inwestycja 190 zł – obowiązuje przedpłata na konto do 3.12

nr konta 37 1940 1076 3114 0564 0000 0000

Na specjalną prośbę dziś: 

ZUPA – DYNIOWA GROCHÓWKA

Składniki:0,20 dkg połówek grochu,  0,5 kg dyni, 0,30 dkg ziemniaków, 2 marchewki, 1 pietruszka, 1 mały seler korzeniowy, 2 ząbki czosnku, wędzona papryka, majeranek, 2 cebule, sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, masło klarowane lub oliwa, ewentualnie tofu wędzone 

Do garnka dodaję tłuszcz i podsmażam pokrojoną cebulę i startą na tarce włoszczyznę. Zalewam gorącą wodą, dodaję groch, liść laurowy, ziele oraz pokrojoną dynię i ziemniaki. Gdy groch i ziemniaki zmiękną dodaję zmiażdżony czosnek, starte tofu, pieprz, sól, wędzoną paprykę i natkę pietruszki.

Smacznego !