Atmosferę grudnia wyznaczają przygotowania świąteczne. Dawniej tradycja obfitego świątecznego stołu była uzasadniona tym, że na co dzień jadało się skromnie, mięso pojawiało się z rzadka, podstawą pożywienia były potrawy z kasz, ziemniaków i kiszonek. Z tłuszczem też nie przesadzano, gdyż jego zapasów musiało wystarczyć do Wielkanocy. 
Szaleństwo świąteczne mocno obciąża układ pokarmowy. Można tego uniknąć poprzez stosowanie środków zapobiegawczych. M.in.:
Na tydzień przed świętami, aż do początku stycznia  przyjmujemy nalewkę z dziurawca. Do tradycyjnych galaret zamiast spirytusowego octu używamy octu jabłkowego. Barszcz przygotowujemy z kiszonych buraków lub zakwaszamy wodą z ogórków kiszonych. Słodkości jadamy w odstępie od głównych posiłków i najlepiej z gorzkimi napojami (czarna kawa, herbata). Popijamy kompot z suszu z korzennymi przyprawami. Staramy się unikać pieczywa.  Po świętach warto zaś pogustować w jarskiej diecie opartej o  kaszę jaglaną, kiszoną kapustę i herbaty ziołowe. 
Życzę Państwu smacznych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia 🙂
Pasztet z soczewicy, kaszy jaglanej i żurawiny:  szklanka suchej soczewicy zielonej, 0,5 szklanki suchej kaszy jaglanej, 1-2 cebule, 4 łyżki suszonej żurawiny, olej rzepakowy tłoczony na zimno,  2 łyżki sosu sojowego, 2 liście laurowe, 2 ziela angielskiego, 2 goździki, 2 owoce jałowca, cząber, lubczyk, majeranek, gałka muszk. , sól, pieprz.
Przygotowanie: ugotować osobno soczewicę i kaszę jaglaną; na oleju podsmażyć cebulę z liściem, zielem, goździkami i jałowcem; zmielić soczewicę, jaglankę i cebulę (liść laur. wyrzucić) i dodać przyprawy i żurawinę; piec w 180 st przez 45 minut. Smacznego 🙂
W styczniu zapraszam Na Kołłątaja na nowe kursy i szkolenia:
– 16.01.2017 (poniedziałek) Zdrowa kuchnia dla dzieci godz. 18-20
– 21.01.2017(sobota)  Podstawowy kurs gotowania, godz.9-14
Szczegóły na stronie: http://grzechotka-dieta.pl/szkolenia-i-warsztaty/