Często przychodzą do mnie na konsultacje osoby po poradę żywieniową dla swoich dzieci. Najczęściej powodem jest słaba odporność, nadwaga, brak apetytu czy alergia. Okazuje się wówczas, że należy zmienić nawyki żywieniowe całej rodziny, gdyż problem tkwi w podejściu do jedzenia wszystkich domowników, szczególnie tych odpowiedzialnych za zakupy i przygotowywanie posiłków. Nie można rozdzielać kuchni na dwie: dla dziecka i pozostałych osób. Oczywiście istnieją różnice dotyczące np. kwestii przypraw czy napojów, ale baza jest jedna. Nie uciekniemy od gotowania. Kanapka nie może zastąpić ciepłego posiłku. Dawniej kuchnia stanowiła serce domu, tam toczyło się życie. Oczywiście, nie musimy spędzać w niej całych dni, ale przy odrobinie wiedzy możemy zapewnić rodzinie naturalne, zdrowe i szybkie posiłki.  Tylko wtedy mamy szanse na to, że dziecko pójdzie w dorosłe życie z mocno utrwalonymi nawykami żywieniowymi, które z kolei przekaże swoim dzieciom. 
Życzę Państwu Zdrowia w Nowym Roku 🙂
Rozgrzewający kapuśniak:  2 ząbki czosnku posiekane, 1/2 papryczki chilli bez pestek posiekanej, 2 łyżeczki nasion kminu rzymskiego, 2 ziemniaki pokrojone w kostkę, 400 g kapusty poszatkowanej, 400 g krojonych pomidorów (puszka), 2 l bulionu warzywnego, sól, pieprz, świeża natka
W garnku podsmażyć przez 2-3 minuty czosnek, chilli i ziarna kuminu. Dodać ziemniaki i kapustę, wymieszać i dusić 15 minut. Dolać pomidory i bulion i gotować 30 minut, aż ziemniaki się ugotują, a kapusta zmięknie. Doprawić solą i pieprzem do smaku. Smacznego 🙂
W styczniu zapraszam Na Kołłątaja na kursy:
16.01.2017 (poniedziałek) Zdrowa kuchnia dla dzieci godz. 18-20; wykład połączony z degustacją – 60 zł,
Rodzice nieświadomie popełniają dużo błędów w karmieniu swoich pociech,  co jest mitem, a co prawdą w żywieniu dzieci, czym karmić niejadka i alergika, jak dieta wpływa na zdrowie dzieci i czy antybiotyków można uniknąć? 
 
21.01.2017(sobota)  Podstawowy kurs gotowania, godz.9-14; wykład połączony z pokazem gotowania i degustacją – 170 zł,
Wszystkich początkujących w zdrowej kuchni zapraszam na zimowy podstawowy kurs gotowania, który umożliwi samodzielne wprowadzanie w życie naturalnych zasad gotowania. Już po 2 tygodniach Twoje ciało poczuje wyraźną różnicę w samopoczuciu i uzyska możliwość w dojściu do równowagi.
Na wszystkie zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy.