Mam nadzieję, że wszyscy czujemy już wiosnę, robimy wewnątrz porządki po zimie i nieśmiało spoglądamy ku wakacjom. Na letnią figurę pracujemy od wiosny, która jest najlepszą porą na gruntowne oczyszczanie. Warto zorganizować sobie sok z brzozy (tak, by nie niszczyć drzewa), posadzić rzeżuchę, kiełki, a także regularnie pić świeże soki. Soki najlepiej stosować pomiędzy śniadaniem, a obiadem. Można je pić do 3 godzin od wyciśnięcia, sok z buraka nawet powinien odstać co najmniej godzinę. Powinno się je rozcieńczyć wodą (10%) i pić powoli, mieszając je ze śliną, gdyż trawienie rozpoczyna się w jamie ustnej.

Do wyciskania soków polecam wyciskarki, które pozwalają zachować więcej enzymów i witamin. Polecam dobrą stronę: www.terapiasokami.pl

Pasta orkiszowa na wiosenną wątrobę: 

Gotujemy 1 szklankę ziaren orkiszu do miękkości. Miksujemy lub mielimy je dodając koncentrat pomidorowy 2 łyżeczki, dużo  kminku i majeranku, oliwę z oliwek, dużo wyciśniętego czosnku, pieprz, sól,  ewentualnie wodę, aby była konsystencja pasty i natkę  pietruszki.

Smacznego 🙂

Zapraszam również na wspólny wypoczynek wakacyjny, informacje w poście poniżej 🙂