Wątroba to największy gruczoł naszego ciała. Identyfikuje wszystkie związki dostające się do organizmu i neutralizuje toksyny – rocznie nawet 4 kg różnych związków chemicznych. Wytwarza składniki krwi warunkujące metabolizm i odporność. Produkuje ponad 1000 enzymów niezbędnych w trawieniu i żółć do trawienia tłuszczy. Jej funkcją jest też zapewnienie pozbawionego blokad i przeszkód przepływu energii (Qi) w organizmie. Wątroba jest tym z narządów, który najszybciej się regeneruje, o ile mu się na to pozwoli. Nie ma jednej diety wątrobowej. Zawsze należy indywidualnie ustalić przyczynę problemu z wątrobą. Uwzględnia się wówczas stan danej osoby, jej konstytucję energetyczną, wiek i inne ewentualne dolegliwości. Niemniej postaram się wymienić takie pokarmy, które są dla wątroby wskazane oraz podpowiedzieć, jak oczyścić ją na wiosnę.

Zapraszam na kursy, które odbywają się na Kołłątaja 23/1 w Szczecinie:

1) 8.04 – Wiosenna wątroba – wiosna to najmocniejszy czas pracy wątroby. Właśnie w tym okresie można najlepiej wspomóc jej pracę poprzez dietę i różne formy oczyszczania, o których opowiem.

poniedziałek godz. 17:30 – 19:30; wstęp 60 zł

11.05 – Podstawowy kurs gotowania według 5 przemian – dla osób pragnących poznać podstawowe zasady naturalnego gotowania.

sobota godz. 9-14, wstęp 170 zł (w cenę kursu wliczone są materiały oraz degustacja przyrządzonych dań)

2) 3.04 Zioła wątrobowe i trawienneSpotkania zielarskie Reginy Łuski zielarki, fitoterapeutki – Wiosną należy najmocniej pochylić się nad wątrobą, a ponieważ wątroba jest bardzo wrażliwa na związki chemiczne, pomagamy jej ziołami. Natura stworzyła ogrom ziół wspomagających trawienie i pracę wątroby. O ich cudownych właściwościach opowiemy na naszym cyklicznym spotkaniu z ziołami.

środa ; godz. 17:30-19:30; wstęp 60 zł

13.04 – Praktyczny warsztat ziołowy Reginy Łuski – Zrobimy samodzielnie naturalne w na 100% ekologiczne produkty: krem do twarzy ujędrniający i kapsułki poprawiające trawienie i odchudzające. Wszystkie produkty zabieramy po zajęciach ze sobą.

sobota 9-13, wstęp 130 zł

3) Zapraszam również na warsztat wyjazdowy:

Lato z Przemianą w Silnej Nowej 24-30.06

Na wszystkie obowiązują zapisy – ilość miejsc ograniczona

Pasta z marchewki i słonecznika

Składniki:
1/2 kubka słonecznika łuskanego, 3 duże marchewki, oliwa z oliwek
1-2 ząbki czosnku

Przygotowanie:
Słonecznik zalewamy wodą i moczymy 8h
Marchewkę obieramy przekrawamy na pół i wrzucamy na blaszkę.
Czosnek obieramy i całe ząbki dorzucamy do marchewki.
Warzywa skrapiamy oliwą i pieczemy 40 min w 180 stopniach.
Słonecznik odsączamy i wszystko miksujemy blenderem.
W razie potrzeby dolewamy odrobinę wody.

Smacznego 🙂