Zima to czas najmocniejszej pracy Nerek i Pęcherza Moczowego. Organizm gromadzi wówczas energię, dba o utrzymanie ciepła, co może też powodować lekkie przytycie. Chcąc mu pomóc jemy pokarmy ocieplające i rozgrzewające.  Dłuższy czas gotowania czy pieczenia potraw jest naszym sprzymierzeńcem. Idealnie o tej porze roku sprawdzają się ciepłe, gęstsze zupy, pełne zboża, podprażone orzechy, suszone owoce, małe, ciemne fasole, glony, pieczone warzywa zimowe, dobre tłuszcze.  Można też wówczas pozwolić sobie na więcej produktów zwierzęcych w diecie. Jeżeli nie dopasujemy się kulinarnie do zimy nasze organizmy sięgną  po zapasy energetyczne, które są magazynowane w Nerkach.

Według medycyny chińskiej Nerki i Pęcherz Moczowy, oprócz kontroli układu moczowego, mają wiele ważnych funkcji. Są magazynem energii życiowej potrzebnej w przypadku choroby i osłabienia organizmu. Odpowiadają za ciepło w ciele, umysłowy i fizyczny wzrost, poczęcie, przedwczesne starzenie się,  gospodarkę mineralną oraz równowagę płynów, ciśnienie krwi, eliminację odpadów, regulację pH krwi.  Problemy z kośćmi, zębami czy włosami, utrata słuchu to objawy zaburzenia równowagi Nerek.

Emocje związane z Nerkami to strach i przerażenie.  Strach ma zdolność silnego oddziaływania na organizm. Chroniczny strach, nerwica lękowa to stan nieustającego stresu, który jest wyjątkowo szkodliwy dla Nerek. Chcąc wzmocnić Nerki dzieciom warto wzbudzać w nich duże poczucie bezpieczeństwa.

Omawiając pracę dietetyczną nad Nerkami należy, w bardzo dużym uproszczeniu, opisać dwa stany energetyczne, które mogą tu wystąpić

Pierwszy stan to niedobór ciepła w Nerkach.

Może powstać jako naturalny proces starzenia się, wychłodzenia ciała czy przy częstych infekcjach. Jest też następstwem nadmiaru jedzenia surowego, zimnego, sałatowego, kanapkowego. Tak to jest, że nie zawsze sałatki i soki są dla nas wskazane. Należy pamiętać o ich wychładzających właściwościach, szczególnie zimą. Osoby z tym problemem nie jadały gotowanych potraw, tylko żyły na kanapkach, drożdżówkach, zupkach instant. Źle dopasowana dieta wegetariańska, niskokaloryczna, odchudzająca, oparta o kwaśny nabiał, soki, cytrusy, wodę mineralną czy zimne napoje też może u określonej grupy osób spowodować ten problem.

Osoby z niedoborem ciepła w Nerkach mają zaburzenia przemiany materii, skłonność do porannych biegunek lub atonicznych zaparć. Odczuwają zimno w ciele, szczególnie w kończynach, plecach, któremu mogą towarzyszyć obrzęki, napięcia w piersiach, Mogą mieć problem z torbielami, cystami, tarczycą czy zajściem w ciążę, Towarzyszy im niskie ciśnienie, mocne wyczerpanie, depresja, brak silnej woli. Taka osoba najchętniej spędziłaby całą zimą pod ciepłą kołdrą z gorącą herbatą w dłoni.

Wiedząc, że choć kilka objawów pasuje do naszego organizmu warto wprowadzić żywienie, którego zadaniem będzie wsparcie Nerek w dążeniu do skorygowania swojego stanu. Im więcej niepokojących objawów posiadamy, tym dłuższy będzie czas wychodzenia z kryzysu. Bywa, że trwa to nawet 4 lata. Przede wszystkim eliminujemy z jadłospisu produkty surowe, zimne, kwaśne mleczne, cytrusy, zimne napoje, czyli to wszystko, co mogło spowodować osłabienie. I nie dajemy się nabrać na diety witariańskie, surowe itp. W takim stanie i tak nie wykorzystamy bogactwa witamin z surowych warzyw i owoców. Szukamy w potrawach ciepła, Ognia, wszystkiego, co rozgrzeje dół ciała i na nowo rozpali „Ognisko” Nerek, aby znowu energia zaczęła krążyć po całym organizmie. Wprowadzamy smak ostry, pikantny (imbir, cynamon, kardamon, pieprz, czosnek, por, cebula, musztarda, chrzan). Trzy razy dziennie jemy dania długo gotowane, pieczone czy duszone. Na śniadania przygotowujemy prażone wcześniej kasze z korzennymi przyprawami. Obiady najlepiej komponować z pieczonych warzyw (marchew, fenkuł), w połączeniu z białkiem (jaja, strączki, ekoryby i ekomięso). Można do dań dodawać alkohol, np. przygotowywać potrawy z winem.  Regularnie na kolacje wprowadzamy zupy, szczególnie zupy mocy na mięsie ze szpikiem. Jako deser pasują tu pieczone jabłka czy kompoty z cynamonem, goździkami, anyżem.

 

Drugi stan niedobór jin Nerek. Spowodować go może zwykły proces starzenia się, ale też wyczerpujący styl życia w którym dominują używki, stres, praca w nocy czy przy komputerze. Jednym z najważniejszych środków w terapii jest zapewnienie dobrego snu, gdyż sen jest potrzebny do regeneracji Yin. Niedobór Yin występuje również u osób po chemio- czy radioterapii, wyniszczonych różnymi chorobami, a także u kobiet przy menopauzie lub po częstych porodach. Przyczynia się też tu złej jakości niedoborowe jedzenie, pozbawione życiowej energii, podgrzewane w kuchenkach mikrofalowych, pełne konserwantów i toksyn. Życie pochodzi z życia, jedzenie martwego jedzenia nie wyrówna niedoborów, nie da paliwa do właściwej pracy organizmu.

Do charakterystycznych objawów niedoboru jin Nerek zaliczamy wszystko, co jest związane z suchością ciała: suchość skóry, śluzówek, pragnienie, suche stolce, uderzenia gorąca, poty nocne, wczesne siwienie, przedwczesne starzenie się, wypadanie włosów. Mogą ujawniać się problemy z osteoporozą, stawem biodrowym, słuchem, pamięcią, snem.

W takim stanie bezwzględnie należy unikać produktów pikantnych, ostrych, gorących, z alkoholem, korzennymi przyprawami, czosnkiem czy cebulą. Niewskazane są też gorzkie wysuszające napoje, jak czarna kawa czy herbata. Smakiem zalecanym jest tu smak naturalny słodki, odświeżający. Występuje on w pełnych zbożach, strączkach, orzechach, mlekach zbożowych. Także łagodnie przyprawionych warzywach, jak np. cukinia, dynia, ziemniaki, papryka, pomidor. Na kolację zupy na maśle klarowanym. Mięso i ryby można serwować w postaci gotowanej, łagodnie duszonej z dużą ilością warzyw. Jako dodatek warto wprowadzić wodorosty (np. wakame), grzyby, jaja z miękkim żółtkiem, masło, oleje tłoczone na zimno i kompoty z suszonymi owocami i pastą sezamową. Czasem pomaga również piwo niepasteryzowane orkiszowe, gdyż chmiel ma naturę ochładzającą. Warto też wprowadzić do diety zioła z krzemionką, np. skrzyp, rdest ptasi, poziewnik, lub gotowe preparaty z tą substancją.

W obu przypadkach warto zastanowić się nad tym, jaką wodę pijemy. Dla Nerek najlepsza jest naturalna oczyszczona woda, oczywiście nie z plastikowej butelki. Można do niej dodać sok z cytryny, octu ziołowego lub ze szczyptą nierafinowanej soli.

Pamiętajmy też, że Nerki uwielbiają ciepło, dlatego zimą nasz ubiór powinien być tak dopasowany, by zapewnić im komfort nawet przy najgorszej pogodzie. Dlatego moda modą, ale przede wszystkim ciepło w dole pleców :).

Rozgrzewająca zupa rybna na niedobór ciepła w Nerkach

Składniki: 1 por, 2 marchewki, 1 koper włoski (fenkuł), białe wytrawne wino, przyprawy: owoc jałowca, pieprz, liść laurowy, sól, 1 cebula nadziewana goździkami, 1-2l bulionu warzywnego, 300 – 500g filetowanej ekoryby

Na maśle klarowanym w garnku podsmażamy pokrojonego pora, i dodajemy pokrojone na cienkie paski marchewkę i koper włoski.

Dodajemy trochę białego wytrawnego wina, owoc jałowca, liść laurowy, trochę pieprzu, cebulę nadziewaną goździkami

Wlewamy podgrzany bulion warzywny, gotujemy zupę ok. 15 min., potem dodajemy rybę i gotujemy ok. 40 min. na małym ogniu, doprawiamy solą.

 

Krem z kaszy orkiszowej i komosy ryżowej na niedobór jin Nerek

Pół szklanki kaszy orkiszowej średnio lub grubo mielonej oraz 1/3 szklanki komosy ryżowej (quinoa) zalewamy dwiema szklankami wody. Dodajemy według uznania suszone owoce, orzechy, łyżkę kremu sezamowego. Gotujemy do momentu, aż uzyskamy konsystencję kremu. Następnie doprawiamy małą łyżeczką masła, ewentualnie miodem lub melasą buraczaną. Można podawać posypane prażonym słonecznikiem.

Anna Grzechowiak www.grzechotka-dieta.pl